top of page

Kącik logopedyczny

To już ósmy artykuł z serii „Mamo, patrz jak się rozwijam”, w których opowiadam o różnych sferach rozwoju dzieci oraz pokazuję pomoce, które można wykorzystać podczas ćwiczeń. Dziś bierzemy pod lupę pamięć. Chciałabym opowiedzieć Wam czym ona jest, jakie są jej rodzaje, dlaczego warto ją ćwiczyć, a na końcu – jak to robić?

Pamięć to nic innego jak zdolność do zapamiętywania, przetwarzania i odtwarzania w dowolnej chwili informacji. Jak działa?

 

W zapamiętującym mózgu działa sieć połączeń między komórkami nerwowymi. Każda z komórek nerwowych łączy się z dziesięcioma tysiącami innych. Takie połączenie nazywane jest synapsą. Powstaje w wyniku impulsów elektrycznych i reakcji chemicznych, a te z kolei wywoływane są przez bodźce zewnętrzne. To synapsy tworzą naszą pamięć, a ich liczba wzrasta w miarę uczenia się nowych rzeczy. (źródło: http://www.fokus.tv/news/sekrety-ludzkiej-pamieci-czy-wiesz-na-czym-polega-i-jak-dziala-mechanizm-zapamietywania/1769).

 

Pamięć rozpoczyna się rozwijać już w życiu płodowym. Od najmłodszych lat zapamiętujemy obrazy, zapachy, smaki, dźwięki. Jestem pewna, że każdy z Was zgodzi się ze stwierdzeniem, że dobrze funkcjonująca pamięć dziecka, jest jego wielką podporą w nauce szkolnej i całym życiu. Podczas terapii logopedycznej skupiamy się na ćwiczeniu i kształtowaniu dwóch rodzajów pamięci:

1. PAMIĘĆ SYMULTANICZNA (PRAWOPÓŁKULOWA)

Przechowuje informacje w prawej mózgu. Rozpoznaje bodźce na zasadzie podobieństwa, całościowo (globalnie). Dzięki temu rodzajowi pamięci, zapamiętujemy między innymi muzykę i melodie, ciągi zautomatyzowane cyfr, twarze innych osób, rzeczowniki w mianowniku.Ćwiczenia pamięci symultanicznej są łatwiejsze i właśnie z tego powodu zawsze od nich rozpoczynamy. Jak wykonać ćwiczenie pamięci symultanicznej?

  • Rozpoczynamy od pokazu 2 obrazków, później zwiększamy stopniowo ich ilość.

  • Przygotuj dwa identyczne zestawy elementów – dla Ciebie i dziecka.

  • Najważniejsze – prezentujemy dziecku wszystkie obrazki RÓWNOCZEŚNIE. W praktyce wygląda to tak: zasłoń się dużym zeszytem. Następnie ułóż za nim wzór z 2 (i kolejno więcej) elementów (to mogą być obrazki, kształty, kolory). Teraz podnieś „kurtynę” – dziecko może patrzeć na układ obrazków przez 3 SEKUNDY. Zasłoń z powrotem. Teraz odsłoń obrazki dziecka (do tej pory jego zestaw musi być cały czas zasłonięty, aby go nie rozpraszał) i poproś, aby ułożyło pod spodem tak samo.

  • Obrazki zawsze układaj w linii poziomej.

2. PAMIĘĆ SEKWENCYJNA (LEWOPÓŁKULOWA)

Przechowuje informacje w lewej (językowej) półkuli mózgu. Analizuje je wg programu „krok po kroku”, sekwencyjnie i linearnie. Dzięki pamięci sekwencyjnej zapamiętujemy kolejność dźwięków (wyrazy), kolejność wyrazów (zdania). Pozwala nam ona prawidłowo rozwijać system językowy, a podczas jego nabywania, ćwiczenia pamięci sekwencyjnej są wręcz niezbędne. Jak prawidłowo ćwiczyć pamięć sekwencyjną?

  • Rozpoczynamy od pokazu 2 obrazków, później zwiększamy stopniowo ich ilość.

  • Przygotuj dwa identyczne zestawy elementów – dla Ciebie i dziecka.

  • Prezentujemy dziecku elementy SEKWENCYJNIE – ELEMENT PO ELEMENCIE. Jak to działa? Zakryj obrazki dziecka. z Twojego zestawu weź do ręki dwa (potem stopniowo więcej) obrazki. Pokaż dziecku jeden obrazek przez 3 SEKUNDY, po tym czasie odwróć go nadrukiem do spodu. Teraz pokaż kolejny obrazek przez 3 SEKUNDY i znów odwróć nadrukiem do spodu. Jeśli pokazałaś wszystkie obrazki, odsłoń teraz zestaw dziecka i poproś aby ułożyło obrazki tak samo.

  • Uwaga! Zwracaj uwagę, aby dziecko układało obrazki od strony lewej do prawej.

Zarówno w ćwiczeniach pamięci symultanicznej jak i sekwencyjnej, po dołożeniu obrazków przez dziecko pod spodem, następuje etap SPRAWDZANIA. Możesz wykonywać go Ty, a może Uczeń (zobaczysz jak go to ucieszy! ). Po prostu odsłońcie przesłonę zasłaniającą Twój zestaw w pamięci symultanicznej lub odwracajcie obrazki w pamięci sekwencyjnej. Możecie zapisywać sobie punkty, zamieniać się rolami (wtedy to dziecko jest nauczycielem, a Ty uczniem).

 

Co da dobrze wyćwiczona pamięć Twojemu dziecku?

  • To gwarancja prawidłowego funkcjonowania w świecie.

  • Pomoc i jeden ze środków do nabywania systemu językowego.

  • Rozwój koncentracji i uwagi.

  • Pewność siebie.

  • Lepszy start w procesie nauki szkolnej.

  • Szybsze i łatwiejsze przyswajanie wiedzy.

Stonoga Agata

Świetnie sprawdzi się w przypadku ćwiczeń pamięci symultanicznej (układ kolorów). Pamięć sekwencyjną też spokojnie dzięki niej poćwiczycie – jednak zamiast odwracania obrazkiem do dołu, będziecie musieli zakrywać je kolejno np.: kubeczkami po każdorazowej prezentacji przez 3 sekundy.

bottom of page