top of page

Znacie ten problem? Dziecko z terapeutą ładnie ćwiczy – z mamą w domu ani rusz! I co teraz?Jak zachęcić go do ćwiczeń w domu? O tym parę słów dzisiaj, pogadajmy.


Problem błahy nie jest. Terapia będzie efektywna, ale tylko wtedy, kiedy dziecko będzie ćwiczyło codziennie w domu. Ile? Powinno przynajmniej godzinę. Ale jestem realistką – wiem, że mama, która ma w domu trójkę dzieci, pranie, prasowanie, obiad na jutro, lekcje z najstarszymi dziećmi, swoją pracę i mnóstwo innych spraw, może zwyczajnie nie mieć czasu. Choćby nie wiem jak chciała. Dlatego zawsze proszę, żeby spróbować ćwiczyć codziennie tak długo ile się da. Dla mnie lepsze jest jeśli dziecko ćwiczy choćby 15 minut dziennie, niż wcale.

Ale co zrobić, kiedy dziecko kategorycznie odmawia ćwiczeń w domu? Ucieka, buntuje się, przestaje się odzywać? Mam dla Was kilka pomysłów:

 

KALENDARZ Z OSIĄGNIĘCIAMI

Proponuję Wam użycie plakatu-kalendarza, na którym codziennie zaznaczać możecie „odrobione” ćwiczenia. Możecie umówić się na przykład, że kiedy cały będzie zapełniony, dziecko otrzyma jakiś mały upominek Kiedy cały kalendarz będzie zapełniony, stanie się pięknym plakatem, którym można pochwalić się babci, logopedzie, a nawet pani w szkole czy przedszkolu. Ja mam dla Was plakat, który możecie pobrać i wydrukować za darmo tutaj:

http://logopedarybka.pl/produkt/kalendarz-cwiczen-domowych-dziecka/ 

 

ZESZYT Z NAKLEJKAMI

Wśród moich Małych Podopiecznych jest wielu fanów naklejek. Zestawy naklejek możesz kupić za parę groszy. Spróbuj założyć swojemu Dziecku zeszyt z osiągnięciami. Za każdym razem, kiedy dziecko poćwiczy w domu, otrzymuje naklejkę, którą wkleja do swojego zeszyciku. Po jakimś czasie, zeszytem można pochwalić się swojemu logopedzie – to też motywuje!

 

PAMIĘTNIK Z OBRAZKAMI

Pamiętnik zawsze jest fajnym pomysłem do utrwalania miłych wspomnień. Spróbujcie stworzyć z Dzieckiem „Pamiętnik ćwiczeń”. Każdego dnia po odrobieniu zadania, dziecko może narysować jakiś rysunek, a mama czy inna osoba, z którą ćwiczyć będzie dziecko, może wpisać „ocenę” (jak w szkole )lub w inny sposób opisać starania Malucha.

bottom of page